sobota 24. září 2011

Ghost Commander +FTP

Všelijakých commanderů pro soubory je všude plno, ale většinou člověk narazí na nějaká omezení, nebo mu tam chybí něco, co potřebuje k plnohodnotnému použití. Já zůstal u Ghost Commander.Pokud přijdete na to, že někdy je potřeba kliknout na ikonku a ne na libovolné místo řádku (záznamu - třeba název), nic vám nebrní v jeho užívání naplno. Vše je navíc v češtině a nejpotřebnější příkazy jsou podobně jako v Total Commanderu na spodní liště.Bezproblémově lze pak pracovat i s FTP vzdáleným diskem. Lze také bez problémů komprimovat soubory atd. https://market.android.com/details?id=com.ghostsq.commander

pátek 16. září 2011

Rock Player Lite

Rock Player je dle mého názoru nejlepší přehrávač který se dá stáhnout. Tedy bavíme-li se o přehrávání videí. Zvládá skutečně přehrát téměř vše. Bohužel někdy má probléme se zvukem a něco nezvládne vůbec. Běžně dostupná videa ale přehrává bez problémů a pokud nejsou ve Full HD kvalitě tak i naprosto plynule (pak už spíš záleží na HW). Výhodou je, že DivX zvládá dekodovat softwarově, takže pro jejich přehrávání není potřeba podpora v zařízeí. https://market.android.com/details?id=com.redirectin.rockplayer.android.unified.lite

středa 25. května 2011

Waze

Waze je online navigace, na jejíž kvalitě se podílí každý uživatel. Díky záznamům odesílaným ze zařízení je aplikace upravována, jsou zobrazována data o zácpách apod. Data jsou naví přenášena vektorově, takže datová náročnost není tak velká jako třeba u Google Maps.

pondělí 23. května 2011

Pumpdroid

Aplikace Pumpdroid, jak si může každý domyslet z názvu, slouží k zobrazování nejbližších čerpacích stanic. Výhodou je zobrazování cen paliva na jednotlivých stanicích, takže v okolí můžete vybrat ten nejlevnější benzín/naftu/LPG.

pátek 20. května 2011

Mapy.cz

Přemýšlíte proč mít v mobilu Mapy.cz když stačí mapy od goole co už tam nejspíš máte? Odpověď je jednoduchá. Seznam u svých map nabízí vrstvy, které google mapám chybí. Jde především o turistikou mapu a pro někoho možná také zajímavé historické mapy. V Mapy.cz lze také celkem dobře vyhledávat waypointy jako restaurace, bankomaty atd.

středa 18. května 2011

World Factbook

Pokud chcete mít v mobilu informace o všech možných státek, určitě zkuste aplikaci World Factook Pro nebo její ošizené dvojče World Factbook. Jde vpodstatě o mobilní verzi známe CIA World Factbook - díky této aplikaci ji ale můžete mít stálepo ruce i offline.

neděle 15. května 2011

Drag Racing

Hra Drag Racing je celkem chytlavá, ač velmi jednoduchá. Smyslem je vybrat si auto, správně ho vytunit a v závodě správně řadit (jede se po rovince, nic jiného vpodstatě není třeba). Každé auto má vlastní charakteristiku motoru, takže se na každý závod může hodit trochu jiné - to vytváří dobré podmínky pro strategii i v takto jednoduché hře. Rozhodně doporučuji aspoň zkusit.

Aukro.cz

Aukro.cz je, jak už název napovídá, aplikace nahrazující webový portál Aukro.cz. Aplikace má výhodu především v tom, že se nenačítají všechny prvky stránky, ale skutečně jen obsah. Díky tomu je mnohem svižnější. Bohužel zatím nejsou podporovány všechny funkce, takže je uživatel nakonec stejně odkázán na webovou verzi.

Air Control

Air control je jednoduchá hra, kde navádíte letadýlka na přistávací dráhy. Účelem je, aby i v dopravní zácpě všechna letadýlka a vrtulníky přistály a nesrazily se. Hra má i v neplacené verzi několik možných variant, takže hnedtak neomrzí.

sobota 26. března 2011

ConnectBot - putty na mobilu

Pro připojení se k serveru a jeho ovládání je dobrý ConnectBot. Jiné podobné programy jsem nezkoušel, ale tenhle mi přijde celkem OK, jen jsem nepřišel na to jak používat některé klávesové zkratky, které se můžou hodi.

pátek 25. března 2011

Dolphin Browser mini

Jeden z mnoha mobilních prohlížečů, mě ale velmi sedl. Výhodou jsou například jednotlivé karty, které mají vzhled jako v Chorome. Dolphin Browser mini je také celkem svižný, neseká se a nenašel jsem nijak závažné problémy, kterými by mě odrazoval od použití.

Vintage Phone - kolečko na vytáčení

Vintage Phone je jen taková blbost - můžete vytáčet telefoní číslo pomocí kolečka jaké bývalo na starých telefonech. Jistě je plno dalších podobných aplikací, jestli jsou v něčem lepší, netuším.

LiveHome - výborný Home s dalšími funkcemi

Hledal jsem nějaký Home program až jsem narazil na LiveHome. Má hodně kladných vlastností a nenašel jsem žádné záporné, takže u něj asi zůstanu. Umí se překlápět podle natočení telefonu, menu aplikací je přehledné a lze filtrovat podle abecedy , má hezké grafické přepínání ploch atd.

sobota 12. března 2011

Dell Streak Mini - pár postřehů

Recenzí je na netu k tomuhle zařízení určitě dost, takže já tu popíšu jen postřehy, odlišnosti, vychytávky tohodle zařízení.

Display

Display je velmi kvalitní, netrpí viditelnou mřížkou jako třeba Galaxy S, je dostatečně kontrastní, prostě takovýhle displej bych si představoval u každého kvalitního zařízení i když věřím, že se najdou i lepší. Určitě bych se nebál rozlišení - žádný rastr se rozhodně nekoná! Co se týče velikosti, nemá cenu něco komentovat - je to prostě 5".

Baterie

Baterka je určitě velmi velkým překvapením. Ač není nijak nadprůměrná svou kapacitou (cca 1500mAh), tak svou výdrží rozhodně ano. Galaxy S jsem při používání obvykle nabíjel každý den, Dell Streak si vydrží s dobíjením jednou za dva až 3 dny - samozřejmě se spotřeba mění v závislosti na používání, ale myslím, že jsem používal obě zařízení stejně. Na výdrž může mít z části vliv Froyo ale na druhou stranu má Streak o 1" větší display.

Tablet nebo mobil?

Podle mě to s tabletem nemá téměř nic společného - prostě je to velký telefon, ale k tabletu to má daleko (jako tablet se dá označit Galaxy Tab, ale toto skutečně ne). Jediné, co by mohlo nasvědčovat tomu, že je to tablet je ovládání. HW klávesy výrobce totiž umístil a popsal tak, že se předpokládá ovládání na šířku, nikoliv na výšku - paradoxem je, že Galaxy Tab to má přesně naopak :-)

Ovládání

Jak už jsem zmínil, tlačítka jsou umístěna s předpokladem ovládání na šířku - to má za následek, že pokud držíte telefon na výšku, je zapínací tlačítko vpravo dole, což je naprosto nepohodlné, na ostatní se dá celkem rychle zvyknout. Jednu velkou výtku si ale zaslouží ještě kolébkové tlačítko hlasitosti. To totiž funguje s předpokladem, že se ovládá při držení telefonu na výšku (nahoru se hlasitost zvyšuje, dolů snižuje). Pokud se ale dá telefon na šířku, tlačítko funguje "divně" doleva se hlasitost zvyšuje a doprava snižuje - tato nelogičnost je u všech telefonů, tam se ale dá pochopit, protože jsou navrženy primárně pro ovládání na výšku, Dell Streak však nikoliv!
Co si ode mě ale zaslouží velkou chválu (nevím zda je to vlastnost jen Streaku, ale jinde jsem ji neviděl) - dokonalé ovládání klávesnice a menu. Běžně se klávesnice ukáže až tehdy, když kliknu na nějaké textové pole, Streak umí zobrazit klávesnici podržením tlačítka menu - občas se mi stalo, že jsem na textové pole musel kliknout vícekrát, aby mi vyjela, tady to dělat nemusím. Druhou výbornou vlastností je schování klávesnice tlačítkem zpět - to často používám při vyplňování více formulářových položek, pokud se chci přepnout na další. Jiní výrobci toto jaksi nepoužívají, což je velká chyba.
Podobně jako u jiných zařízení (ale ne u všech) lze zobrazit běžící programy podržením tlačítka domů (to je ale myslím funkce Froya).

Fotoaparát

Moc ho nepoužívám, ale myslím, že patří mezi ty kvalitnější, má autofokus s namáčknutím(!) tlačítka, což je určitě fajn vlastnost. Z toho vyplývá, že má pro fotoaparát vlastní tlačítko, bohužel tímto tlačítkem nejde fotoaparát aktivovat, což je škoda. Fotoaparát je vybaven bleskem, který ale nelze použít jako přisvětlovací dioda - nelze rozsvítit natrvalo ve fotoaparátu a ani programy k tomu určené to u Streaku neumějí - je možné, že je to zakázané, aby se diody nepoškodily.

Další věci

Výstup na sluchátka je z boku (na delší straně telefonu), což může být někdy na obtíž.
Konektor je specielní, nejde tedy použít k nabíjení nebo spojení s PC microUSB, což je určitě také velký zápor.
Paměťová karta nejde vyměnit za chodu - teoreticky by to možné bylo, pokud ale otevřete kryt nad baterií, telefon se vypne (a po zavření zase zapne).
Možnost běžného telefonování - pokud bych Streaka bral jako tablet, byla by výhoda, že s ním lze (např. oproti Galaxy Tab, kde by to možné také bylo) normálně telefonovat jako mobilem, bez handsfree.

Shrnutí

Klady:
* velký kvalitní display
* vychytané ovládání klávesnice
* nic se nezasekává, běží jak má
* výdrž baterie

Zápory:
* neuniverzální konektor
* velmi velký a těžký telefon
* ne uplně dobré ovládání HW tlačítky

úterý 22. února 2011

Samsung Galaxy Tab - postřehy

Tab je věc dobrá pro velkou mobilitu, malou hmotnost a velmi velkou výdrž baterie (v porovnání s telefony s Androidem nebo běžnými notebooky/netbooky). Je to skutečně velmi mobilní mini počítač. Použití si dovedu představit při cestě na dovolenou (navigace s velmi velkým displejem), ke sledování filmů v autobuse, vlaku, letadle, pro trávení času na internetu při čekání na letišti apod. Určitě se dá využít i jako fotoalbum při prohlížení fotek z dovolené. Bohužel je ale už moc velký, aby se dal nosit vždy a všude.

Klady:
• velký a kvalitní displej s dobrým rozlišením
• velmi kvalitní zpracování
• velká výdrž baterie
• vše funguje jak má

Zápory:
• k velikosti těla by mohl být displej ještě o palec větší
• nestandardní konektor (asi kvůli připojení klávesnice?)
• nelze telefonovat klasickým způosobem (i když by to asi vypadalo dost divně :-) )
• hůř chytá signál v metru

Používal jsem tablet při cestách metrem, bohužel oproti jiným zařízením (některá chytala signál ještě před zastavením vlaku ve stanici) se tab chytil vždy až po rozjezdu - někdy ani nestihl načíst stránku. Pokud nebudete jezdit metrem, bude vám to asi jedno.

Nemá asi popisovat software - je dost podobný všem ostatním Androidům, co ale zmínit musím, je absence technologie Swype na klávesnici - určitě by se hodila. Z ostatních věcí není asi moc co vyzdvihnout nebo kritizovat.

Fotoaparát je dle mého průměrný, nemá ostření a má přisvětlovací diodu - tedy opět nevybočuje ani na jednu stranu.

Co určitě musím vyzdvihnout, je baterie, resp. její výdrž. Nabíjel jsem vždy až po asi čtyřech dnech běžného (možná trochu menšího) používání, nicméně baterie by ještě vždy chvíli vydržela. Kvůli velké kapacitě a výdrži ale trvá celkem dlouho i nabíjení - pokud ale nabíjíte přes noc, není problém.

S výkonem jsem neměl žádný problém, nepoužíval jsem však žádné náročnější aplikace, takže se to dá očekávat. Dle mého názoru, pokud nemá zařízení s Androidem podprůměrnou HW výbavu, má odezvu celkem svižnou. To samozřejmě nemusí platit o dalších nainstalovaných aplikací.

Závěrem: Galaxy Tab je celkem výkonné zařízení, které má jen opravdu malé mouchy, naopak má mnoho kladů. Cena je sice vyšší, ale pokud vám bude vyhovovat rozměr (to je věc, která se dá ověřit ihned v obchodě, narozdíl od výkonu a dalších), pak budete jistě spokojeni.

čtvrtek 10. února 2011

LG Optimus 2x

Dostal se mi tak trochu náhodou do ruky LG Optimus 2x co se má začít prodávat až asi za měsíc, tak se tu chci podělit s pár zkušenostma, i když jsou jen základní, moc jsem toho nevykoukal.
Oproti Samsung Galaxy S je LG trochu vetší na délku (ale to se dá asi zjistit z uveřejněných parametrů), na tloušťku je trochu robustnější, takže to není taková placka jako Samsung Galaxy S - na jednu stranu se lépe drží na druhou stranu nebude tak "neviditelnej" v kapse. Zpracováním mi trochu připoměl HTC Desire HD - snad o něco robustnější než zmíněná Galaxy S.
Co se týče výkonu (rozumněj benchmarku), odpovídá to již zveřejněným videím - v benchmarku dosahuje skutečně úctyhodných výkonů. Vzhledem k tomu, že jsem s výkonem neměl naprosto žádný problém ani u Galaxy S, nelze moc z uživatelského prostředí říct, že by tam dvě jádra byla znát. Ta budou cítit asi až v nějakých výpočetně složitějších aplikacích, jako je detekce vzoru v obrazu a podobné vypoženosti. A samozřejmě ve hrách.
Každopádně za svou cenu je to jistě favorit letošního roku - vždyť má stát stejně jako běžné jednojádrové Androidí telefony - stejně jako Desire HD a snad méně než Google Nexus S.